Komputer, gry komputerowe i konsole

Komputery, konsole do gier, dostęp do Internetu, są częścią codziennego życia dzieci w domu, wśród przyjaciół, w szkole. Najważniejsze jest, aby pomóc dzieciom zrobić dobry użytek z tego typu sprzętu!

Twoje dziecko i jego uwaga jest bardziej przyciągana do komputera kiedy widzi, jak  go używasz. Podobnie jest w przypadku gier interaktywnych, gdzie obraz i dźwięk pobudza jego ciekawość.

Zastanawiasz się, kiedy należy wprowadzać limity korzystania ze sprzętu komputerowego: czas spędzony przy komputerze lub konsoli, wybór i poziom jego oprogramowania, wyposażenie do gier i rodzaj gier…

W domu 

Interaktywne gry dla dzieci (konsole, CD-ROM, gry internetowe i interaktywne DVD) wywołują różne, emocjonalne zaangażowanie w grze, brak kontaktu z innymi kolegami: brak rywalizacji, brak problemów dotyczących spraw społecznościowych, których nie dzieli się z innymi dziećmi, po za światem wirtualnym.

Jest to zaletą, ale również problemem wśród wielu ograniczeń!

W wieku od 3 do 6 lat, dziecko naturalnie odczuwa pokusę, aby różnicować bodźce, napływające z otoczenia, a więc regularnie zmienia się jego aktywność …

Powinieneś pomóc dziecku, kontrolować przyjmowanie bodźców i zapobiec „wchłonięciu” w  interaktywne gry!

Dziecku w wieku 3 lat, można pomóc zbudować dostęp i korzystanie z Internetu. Jest to oczywiście czynność wspomagana i  nawigowana przez rodziców. Występują witryny, które są odpowiednie dla tego wieku i można włączyć je do listy autoryzowanego oprogramowania do kontroli rodzicielskiej. Dotyczy to przede wszystkim tego, co interesuje dziecko, pokaż mu, jak szukać informacji dotyczących tego, co lubi, co widział, na przykład: „jak zrobić maskę na bal? „,” Jak dbać o swoje rybki? „,” Jak żyją zwierzęta? „Przed lub po powrocie z wizyty w zoo …

W szkole

Mimo, że jest coraz bardziej powszechne, aby komputer znajdował miejsce w klasie, żaden oficjalny tekst nie nakłada obowiązku stosowania komputera. Najczęściej nauczyciel oferuje sporadyczne zastosowanie, na przykład do ćwiczeń, kopiowania tekstu, zamiany liter z dużych na małe i odwrotnie, napisania kilku fraz itp. Korzystanie z Internetu pozostaje na niskim poziomie: niektóre zajęcia pozwalają na wyszukiwanie w internecie informacji o literaturze lub utworzenie korespondencji między szkołami.

Obowiązkowa kontrola rodzicielska!

  • Miej krytyczne spojrzenie na zakup oprogramowania do gier: nie ufaj do końca ich prezentacji, ani temu, co uchwyciło już twoje dziecko z ich przekazu. Standardy są wymienione na opakowaniu, dopytaj o wszystko sprzedawcę.
  • Kontroluj co robi dziecko na komputerze i w jaki sposób korzysta z gier. Umieść komputer w widocznym miejscu. Naucz dziecko, aby korzystało samo z komputera, ale zawsze pod twoim okiem!
  • Zorganizuj krótkie przeszukiwanie dokumentów, stron używanych przez twoje dziecko, aby znaleźć i dowiedzieć się jakie informacje i temat,  przyciąga uwagę twojego dziecka. Skorzystaj z okazji, aby pokazać dziecku jak ważne jest źródło informacji-” Wolę takie informacje z oficjalnej strony, na przykład ze strony muzeum, niż nieprzewidzianych informacji z bloga prowadzonego przez nieznanego użytkownika.